Elektronické knihy a čtečky el. knih

Elektronické knihy

Pro snadné prohledávání informačních zdrojů dostupných pro Univerzitu Karlovu využijte vyhledávač Ukaž, který dokáže z jednoho rozhraní prohledávat knihy a další dokumenty uložené v knihovnách a zároveň velkou část předplacených elektronických informačních zdrojů. Funguje jako hlavní vyhledávací služba Univerzity Karlovy v Praze.

Seznam kolekcí elektronických knih dostupných na UK naleznete na Portálu elektronických zdrojů UK (PEZ).

El. knihy vyhledávejte prostřednictvím katalogu UK. E-knihy dostupné na UK vyhledáte také zde.
Zkušební přístupy a volně dostupné knihy naleznete na PEZ. Jejich seznam vyhledáte zde.
Návod , jak a kde si el. knihy na UK přečíst, stáhnout či vypůjčit je zde.

Čtečky, tablety

Chcete si vyzkoušet čtečku ?

Naše knihovna nabízí k prezenčnímu zapůjčení čtečky: NOOK Simple Touch (Barnes & Noble), PocketBook PRO 609 a PocketBook PRO 902.
V kalalogu je naleznete pod výrazem "čtečky". Vybranou čtečku si objednáte online a vyzvednete u vedoucího knihovny. Pokud budete chtít ukázat práci se čtečkou včetně off-line stahování elektronických knih, navštivte naši knihovnu nebo napište na SKYPE knihovny.Přečtěte si prosím pravidla půjčování čteček e-knih a tabletů.

...a malá příručka ke čtečkám a e-knihám pro začátečníky od kolegyň z Ostravy, doporučujeme.

Několik dalších tipů na zdroje elektronických knih:
Ebrary (velké množství současných akademických knih od světových nakladatelů)
Archive.org (akademické texty v public domain v pdf a txt)
The Online Books Page (texty v public domain v html či txt)
Project Gutenberg (texty v public domain v html či txt)
Bible Online (český ekumenický překlad)

NAŠE ČTEČKY:

NOOK Simple Touch (Barnes & Noble)

Čtečka el. knih s 6" E-Ink dotykovým displejem (600 x 800 px).

PODPOROVANÉ FORMÁTY:

e-knihy: PDF a EPUB (včetně DRM - chráněného formátu, potřebného např. pro off-line čteníEBSCO eBook a ebrary)

jiné formáty: JPEG, GIF, PNG, BMP (bez podpory hudebních formátů);

PocketBook PRO 602

Čtečka el. knih s 6" E-Ink displejem (600 x 800 px).

PODPOROVANÉ FORMÁTY

hudba: MP3;

jiné formáty: HTML, DJVU, RTF, TXT, PRC, CHM, DOC, TCR, FB2, FB2.ZIP, JPG, BMP, PNG, GIF;

PAMĚŤ A INTERNET:

interní paměť 2 GB, slot pro microSD karty (až 32 GB). Wi-Fi připojení.

PocketBook PRO 902

Čtečka el. knih s 9,7" E-Ink displejem (1200 x 825 px).

PODPOROVANÉ FORMÁTY

hudba: MP3;

PAMĚŤ A INTERNET:

interní paměť 2 GB, slot pro microSD karty (až 32 GB). Wi-Fi připojení.

Má větší rozměr než obě předchozí, je vhodná zvláště ke čtení časopisů a novin.