Univerzitní centrum pro studium antické a středověké myšlenkové tradice

Podpora

Univerzitní výzkumné centrum (UNCE) 2012­-2017

Anotace

Cílem centra je studium široce pojaté myšlenkové tradice antiky a středověku. Z takto reflexivně pojatého vztahu k našemu duchovnímu dědictví vyplývá množství úkolů, které volají po celostním uchopení a zároveň po zahrnutí celé řady perspektiv a metod. Cílem projektu bude proto spojit různé tradice a přístupy, které se příliš často chápou jako distinktní: filosofii a theologii, patristiku a scholastiku, středověké a raně novověké myšlení, historická a systematická bádání, myšlenkové doktríny a filologické postupy. Právě a pouze v tomto smyslu chce být badatelský kolektiv interdisciplinární, tj. usilovat o zdravou tematickou a metodickou různorodost při zachování jasné vnitřní ucelenosti. To vyžaduje neomezovat svůj zájem pouze na „myšlení“ v úzkém slova smyslu, nýbrž zahrnout různorodé formy vědění, jakými jsou vedle filosofie a theologie také literatura, literární teorie, historická a srovnávací jazykověda, teorie překladu, biblistika či homiletika. Členy výzkumného týmu spojuje přesvědčení o nezbytnosti poznávat tyto klasické epochy a zpřítomňovat jejich dědictví v současnosti. To pochopitelně neznamená ztrátu schopnosti rozlišovat mezi přítomným a minulým ani lpění na starších pozicích, ale uvědomění si skutečnosti, že klasická tradice je duchovním útvarem, bez jehož důkladného poznání nemůžeme nikdy současnosti plně porozumět, a který tak může přispět k nutné reflexi a eventuální reformě naší moderní identity.

Členové týmu

Hlavní řešitelé projektu:

1) doc. MUDr. Štěpán Špinka Ph.D. (FF)
2) prof. Lenka Karfíková Ph.D. (ETF)
3) doc. Karel Thein Ph.D. (FF)

Řešitelský tým:

Lucie Pultrová (FF)