Elektronické zdroje obsahují databáze časopisů, e-knih, encyklopedie et al. Pro přístup k elektronickým databázím je vyžadováno přihlášení přes CAS.
Digitální repozitář UK obsahuje vysokoškolské kvalifikační práce podané k obhajobě na Univerzitě Karlově. Je to volně dostupný multioborový zdroj, provozovaný dle ustanovení Opatření rektora č. 13/2017. Repozitáři aktuálně obsahuje závěrenčné práce od 27. 2. 2017, starší kvalifikační práce budou postupně doplňovány. Práce z let 2006 až 2016 jsou uloženy ve starší verzi Repozitáře.
Odbor pro vědu a výzkum nabízí akademické obci UK bibliometrické a scientometrické služby. Tato služba je určena fakultám, katedrám, ústavům, výzkumným skupinám a jednotlivým vědecko-výzkumným pracovníkům. Na stránkách Ústřední knihovny UK naleznete rozcestník věnující se podpoře otevřeného přístupu k vědeckým informacím a na stránkách Filozofické fakulty komplexního průvodce pro publikující autory.
Hlavní databáze časopisů
- JSTOR
- EBSCO eBooks
- Oxford Academic
- ProQuest Central
- ProQuest Ebook Central
- ATLA (religionistická článková databáze)
- Web of Science
- Scopus
- Ulrichsweb (bibliografická databáze časopisů)
- Wiley Online Library
- Archive.org (texty v public domain v pdf a txt, především starší)
Jak ve zdrojích hledat
Při hledání konkrétního textu (tj. pokud znáte alespoň částečný bibliografický údaj) můžete postupovat několika způsoby:
(1) Přes UKAŽ najdete časopis nebo přímo článek či jinou publikaci.
(2) Můžete zkusit zadat autora a název článku v Googlu. U známějších článků je odkaz do příslušné databáze většinou jeden z prvních výsledků. Mnozí autoři mají své texty také on-line dostupné na vlastních stránkách a Google najde i je.
(3) Můžete vyzkoušet PhilPapers – databázi odkazů na články, k hledání stačí jen neúplný bibliografický údaj a odkaz vás nasměruje buď na veřejně přístupný text nebo do databáze.