Doktorské studium religionistiky je čtyřleté a v případě religionistiky je nabízíme pouze v prezenční formě (nikoli ve formě kombinované). Absolvent doktorského studia obdrží titul Ph.D.
Cílem doktorského studia je vytvoření a obhájení původní a vědecky přínosné disertační práce, jíž doktorand prokáže, že si osvojil všechny schopnosti k provozování samostatného akademického bádání. Po třech letech studia skládá doktorand Státní doktorskou zkoušku (SDZK), jíž prokazuje schopnost formulovat samostatné teoreticko-metodologické teze a hájit je v odborné diskusi.
Postup studiem je vymezen pouze přesným výčtem povinností specifikovaných pro každého doktoranda v individuálním studijním plánu.
Charakteristika studijního programu
Studijní program umožňuje individuální profilaci studenta v rámci religionistických specializací pěstovaných v Ústavu filosofie a religionistiky FFUK, tj. zejména: judaismus, buddhismus, náboženství antického Řecka, náboženství starých Seveřanů, náboženství Slovanů, náboženství starověkého Egypta, náboženství starověkého Předního východu, fenomenologie náboženství, antropologie náboženství, sociologie náboženství, psychologie náboženství, studium mýtu a rituálu. Cílem je příprava vysoce vzdělaných odborníků v oboru religionistika, kteří během studia osvědčili schopnost nabyté poznatky tvořivým způsobem rozvíjet.
Vstupní požadavky na uchazeče o přijetí ke studiu v doktorském studijním programu
Předpokladem přijetí je ukončené vysokoškolské vzdělání, a to optimálně v oboru religionistika, případně v příbuzném humanitním oboru (filologie, historie, filosofie, teologie apod.). Uchazeč musí v rámci přijímací zkoušky prokázat:
- Hlubší znalost alespoň jednoho náboženského okruhu v rozsahu literatury předepsané pro předmět Vybraný náboženský okruh u BZK z religionistiky na našem ústavu (absolventům bakalářského studia religionistiky na ÚFaR je tato část prominuta).
- Praktickou znalost alespoň jednoho pramenného jazyka tam, kde si to žádá povaha projektu. Nebude-li uchazeč s to ji doložit odpovídajícími atesty z předchozího studia, budou jeho znalosti ověřeny u přijímací zkoušky. V odůvodněných případech je možné znalost pramenného jazyka nahradit jinou odborností potřebnou pro studium (psychologie, sociologie apod.).
- Znalost alespoň dvou světových jazyků, přičemž se musí jednat o jazyky ve vztahu k danému projektu relevantní (tj. takové, v nichž je k danému tématu k dispozici zásadní akademická literatura). Nebude-li uchazeč s to tuto znalost doložit odpovídajícími atesty z předchozího studia ani přečtením namátkou vybraných cizojazyčných textů přímo u přijímací zkoušky, bude studium druhého jazyka zahrnuto do jeho individuálního studijního plánu. Výjimkou jsou případy, kdy se přijímací komisi znalost dvou jazyků pro daný projekt nebude jevit jako nepostradatelná.
- Nedílnou součástí přijímací zkoušky je předložení projektu budoucí disertační práce, nad kterým je veden odborný rozhovor, jenž má prověřit jak znalosti obecně teoretických základů oboru, tak i orientaci v problematice vážící se k připravovanému tématu disertační práce. Projekt musí kromě jiného obsahovat souhrn stavu bádání v daném tématu, seznam dosud prostudované literatury k tématu a metodu a nástin směru bádání. Uchazečům se důrazně doporučuje, aby se předem spojili s vedením religionistické sekce našeho ústavu a konzultovali s ním svůj projekt, stejně jako možné školitele. Doporučená délka projektu je 10-15 stran.
- V rámci zkoušky bude posuzouzena též diplomová práce, kterou je uchazeč je povinen zaslat nejpozději dva týdny před konáním zkoušky na adresu radek.chlup@ff.cuni.cz (standardně obhájenou práci i s posudky, případně práci připravenou k podání či obhájenou a následně přepracovanou).
Před podáním přihlášky si prostudujte též Obecné podmínky k přijímacím zkouškám do doktorského studia na FFUK.
Bližší informace o průběhu studia naleznete na stránce o doktorském studiu v sekci Studium.