Proč a jak propojovat výuku filosofie s výukou literatury
Cena: 1000 Kč
Jazky: Čeština
Forma účasti: prezenční
Délka studia: 30. 1. 2025, 9:00-16:30
Uzávěrka přihlášek: 15. 1. 2025
Lokace: Vzdělávací centrum Didaktikon
Pokud se chcete kurzu zúčastnit, přihlaste se nejprve emailem u Matěje Krále (matej.kral@ff.cuni.cz).
Následně obdržíte oficiální přihlášku a pokyny k platbě.
Jednodenní kurz pro vyučující na středních školách se soustředí na otázku, proč a jak propojovat výuku filosofie s výukou literatury. Program kurzu se skládá ze 2 interaktivních přednášek odborníků z Ústavu filosofie a religionistiky a 2 metodicky orientovaných workshopů, v nichž si účastníci pod vedením zkušených lektorů – vyučujících na gymnáziu – vyzkouší a následně zreflektují konkrétní ověřené postupy.
První z přednášek bude orientovaná didakticky a zasadí propojování filosofie a literatury do kontextu problémově orientované výuky filosofie (Tiedemann; in: Šebešová, ed., 2017). Především se bude na základě zahraničních teoretických studií (např. Nussbaum, 1999) a učebnicově orientovaných sborníků (např. Rosenstand, 2018) soustředit na přínos literárních textů pro výuku etiky. Obecnou metodickou argumentaci doplní o konkrétní příklady vyzkoušené v pedagogické praxi.
Druhá přednáška bude zaměřena na filosofickou reflexi vztahu filosofie a literatury.
Pokud jde o workshopy, oba představí konkrétní plány hodin, vyzkoušené a osvědčené ve středoškolské praxi. První se bude soustředit na význam díla Franze Kafky pro výuku etiky, zejména na příkladu práce s Kafkovou Proměnou. Druhý se zaměří na osvědčené projekty spojující propojování výuky filosofie, literatury a rozvoje kreativity studujících.
Cílovou skupinou kurzu jsou učitelé filosofie, společenskovědního základu či literatury na gymnáziích, případně i jiných středních školách.
Lektorské vedení:
Program:
Případné otázky rád zodpoví Matěj Král na výše uvedeném emailu.